Régi-új feladat, avagy az employer branding új kihívásai

Canva - Rescuers, Job, People, Uniform, Sea, Beach, Lifeguard

A munkaadói imázs építése nem újkeletű feladat. Tudjuk egy ideje, hogy jó munkaerőt találni és megtartani a jó munkaadói hozzáállás mellett a jó munkaadói hozzáállás megmutatásával lehet. Vagyis nem elég jónak lenni, azt meg is kell tudni mutatni. Illetve fordítva is igaz. Nem érdemes mutogatni, ha nincs mit. Vagyis mint minden kommunikációs és marketing feladatra, erre is igaz: jó terméket lehet igazán jól eladni, a szép csomagolás önmagában nem elég.

Ha jó munkahellyé akarjuk tenni a cégünket, akkor tegyük először is jó munkahellyé. Érezzék a kollégák, hogy a munkájuknak becsülete van, hogy a munkaadó a valódi teljesítményt díjazza, hogy a munkájukat össze tudják egyeztetni a magánéletükkel , és hosszú távon még változatosságot, fejlődési lehetőséget is kínál, és maradni fognak. Ha a rendszer már működik, tegyük láthatóvá, átláthatóvá és követhetővé. Mutassuk meg az eredményeit, és kérjünk a kollégáinktól folyamatos visszajelzést, amit aztán be is építünk.

Hogy mi ebben az új? A munkaerőpiaci helyzet. A munkaadóknak nem(sem) kedvező adók és járulékok, a munkaerő külföldre vándorlása, az alacsony mobilitás, és a mindezekből adódó munkaerőhiány az, ami miatt a munkaadók minden eddiginél nagyobb versenyben vannak a jó munkaerőért. Ebben a helyzetben hatványozottan fontos, hogy jó munkahelyet tudjunk kínálni a piacon lévő álláskeresőknek, és meg is tudjuk azt mutatni. A toborzás és az employer branding ezért egyre jobban igénybe veszi a marketing eszközeit. Ehhez a marketing szakembereknek is meg kell érteniük az új helyzetet, meg kell ismerniük az új célcsoportot is szokásaikat. A cégvezetőknek és HR szakembereknek pedig támaszkodniuk kell ezekre az eszközökre is, ha sikeresek akarnak lenni a jó munkaerő megtalálásában és megtartásában.

Ahogy a fogyasztói információszerzés is jobbára az online és közösségi média felületeken zajlik, a munkahely keresésnek is már ez a fő terepe. Ráadásul ez egy sokszínű és könnyen kereshető terep,  nem kell komolyabb előképzettség ahhoz, hogy valaki ezen a terepen keresgéljen. Vagyis érdemes szólnunk a leendő és meglévő munkavállalóinkhoz is az online platformokon, méghozzá folyamatosan.

Ehhez kell, hogy legyen egy vonzó honlapunk, ahol az álláskereső minden fontos információt megtalál. Szükségünk lesz egy Facebook oldalra, ahol folyamatos történetmesélés zajlik. Olyan sztorikat érdemes közölni, aminek a munkakeresők szívesen a részesévé válnának. Tolni kell rá a hirdetést, ha nem is nagy összegben, de muszáj, mert anélkül sajnos már nem megy. És tolni kell a nagyobb álláskereső portálokra és a Google-ra is. Ha nincs pénzünk a nagy álláskereső portálokra, akkor a Facebook-kal is csodás eredményeket érhetünk el, különösen ha a jó történetmesélésen túl jól célozzuk a hirdetéseinket, és megkeressük azokat a zárt csoportokat is, ahol biztosan elérjük a keresett szakembereket.

Elakadtál a toborzásban és kevés a pénzed a hirdetésre? Keress olyan szakértőt, akivel rugalmasan tudsz megállapodni, és csak a munkáért kér pénzt, nem veled fizetteti meg a luxuskiadásokat! Kérj ajánlatot tőlünk az info@letramuvek.hu címen!